Skip to Menu Skip to Content Skip to Footer

  • Yayın Akışı
  • Yönetim Kadromuz

Makaleler
Anasayfaya DönAnasayfa » Test Kategori
Yazarlar » [ A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z ] «
Makaleler » [ A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z ] «
TAŞTAN ÇIKARIRDI BABAM EKMEĞİMİZİ

TAŞTAN ÇIKARIRDI BABAM EKMEĞİMİZİ


anı-öykü 2020
..


yaşam boş ya
boş kalacak gibi vücudum
bir aralık bulurdum
ne demek DEMEK .. ? ne demek ne demek
ben de solurdum


..


Köy
Yabancı, misafir miyim, sayılmaz . Babam usta ya 20 yaz sürmüş , orman olduğu için daha kolay yakacak temini. Kireç ocağına.


İlk'ten sonra hemen her yaz gelmişliğim .. annem .. bazan ağabeyim de olur ve öteki ağabeyim .. Ağabeyim askerdeyken sevgili yengem.
Hiç bulamazsan ki köyde kim varsa onu bulursun
Bir aralık ... bir armut tepesi .. birkaç çocukla top oynama - çok sert oynarlar- beni güreştirmeleri bir ikiyle büyüklerin .. tahta biçme gecelikte .. gözcülü . kızılcık-fındık toplama derede .. Büyüdüğüm yıllarda Cahit Külebi şiirler ......
Bir gün de üç kişi olmuştuk . Başka var mı yok mu köyde ?
İnsan geçecek bir aralık, çitlerin bazan duvarların arasından. 2 ayak ve çifti tek bacak terzi ile koltuk değnekleri.. Odası ayaklı dikiş makinesine kadar , fazla yer yok.
Bize ikram kadar da sanki .. işine devamla (aba dikmek) can sohbet.
..
Çok az zamanlarda birkaç - birkaç bir araya gelirler ..yine o da iş gereği ve birbirlerinin yüzüne bakma fırsatı .. az has söz .. çok dinleme çok bakma. Diğer hep işin yüzüne .. Birkaç kişide pilli radyo, bez-basma muhafazalı, onu da ayrıca mendile sarmak . Domaniç Tıraz köyü . Küçük hayvan külliyet . Kadınlar sabah erken yaylaya . akşam dönüş . Sırtlarında bebe ve ille odun .. yarısı yalın ayak, bazan da lastik ayakkabıları elinde yalın ayak . Akşam çorbası yetişecek .. Yörük köyü.
..


* * *


* * *


7-8 yaşlarındayım. ilk gelişim . 3-4 yaşlarımda beni getirdiklerini , çama oturttuklarını , Domaniç kahvesinde türkü söylettiklerini derlerse de ya hatırlarım ya hatırlamadan hatırlarım.
İlk
Hiç bilmeksizin -ilk- tek başıma gittiğim.
Orman her yer. Yayla köyden 1 saat. Dediler baban yaylada. Devam devam yola ama babamın kamyon yolu var da. -kaç defa nereye dönerse dönsün- hiç yoldan ayrılmadan. Yoldan yoldan tek bir yerde ikileşti... -- Ne yapayım? Bekler gibi iken ne yapayım diye
-- Ordan gitme kurt var ' demez mi bir de peyda oldu ben kadar bir çocuk. Yaz ortası .. kurttan değil yolu şaşıracağımdan korkuyorum. Sade her adımımda köpekler aklımdan çıkmıyor -gerçi yanıma yaklaşan olmamıştı ya- Çocuk gitti. Çocuğun gitmediği yol sanki biraz daha yol ..Birazcık bakımlı mı, çamlar biraz daha izin vermiş mi yola? Zaten ikisi de aynı yön , ordan gittim, çocuğun gitmediği yoldan. Meğer çok kısaymış,, Gelmişim YAYLA.
Orman kalmadı, her taraf boşaldı. Çimen , çimen , çimen ve gök ...
5 dakika sonra babamın yanındayım. Yatmış şapkasıyla, ceketiyle , uyuyor..-işçiler çalışıyor-
-- OH !
Bir sevdi babam
(3 vilayet 3 kasaba öteden geliyorum)
Hafifçe öğrendi de -sevmeyi bırakmadan- belli etmeden
-- OH !
Bir sevdi babam


* * *


* * *


En büyüğümüz ablam ve kayın validesi uzak şehirden misafir . Senede bir getirmeleri şart koymuş babam .. ama 2 senede bile yok . Bir defacık geldiğini gördüm ablamın bundan önce , çocuğu yoktu galiba o zaman veya bırakmış .. beni kucağına almıştı bir tatlı oluyor .Yeğenim , kız yeğenim .. kayın valide olan şımartmış ta şımartmış .. ablam sanki hiç yok. Benden 3-4 yaş küçük . Ne ben yeğen biliyorum ne o dayı .. ölçme yaşına gelmemiş tabi hiç bir şeyi, beni istemiyor yani. Kayın valide onun istemediği bir şey mi .. zinhar .. fazlası ayrı .
Kayın valide annemin el üstünde'si . Onca ve bir defa gelmiş te .. bana bir iki görünme .. hiç böyle görmedim annemi .. Ablam zaten hiç karışmıyor. Bir defa gelmiş te bana bir tokat ! Yeğenimin canı yerine geldi .. kayın validenin daha daha .. . - Hayatımda annemin başka tokadını hatırlamıyorum - Zaten en kıymetlisiyim.


Para buldum mu bulamadım mı , şehirlere kasabalara nerden gidilir .. kimseye bir şey söylemek yok .. karnım aç tok yok zaten
..
-- OH !
Bir sevindi babam


 


 


*


 


*


 dünyaya sığmayan mı VAR ' mış

bir yere varınca var olunur

dünyanın sığan mı varmış

.

içi dışına sığmayan mı varmış

bir yere varınca var olunur

içi içine sığmayan mı varmış


 

Yazar
Veli Sarıoğlu

Çevrim Dışı (Offline)
Diğer
Bu Makale 302 kişi tarafından okundu.
Makale Oylama
Sadece kayıtlı kullanıcılar Oylama yapabilirler. Lütfen üye girişi yapın ya da kayıt olun
Yazar Yorumu
Bu Makale için henüz yorum yapılmamış.
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilirler. Lütfen üye girişi yapın ya da kayıt olun
 

Istatistikler

Toplam Üye:2305
Aktif Üyeler:2264
Son Üyemiz:İREMCİK Kitap
Son Ziyaretçi:Aynur Avcı

CEP TELEFONU İLE DİNLE