Skip to Menu Skip to Content Skip to Footer
  • « Previous
  • « Next
  • « Stop
  • « Play


  • Yayın Akışı
  • Yönetim Kadromuz

Makaleler
Anasayfaya DönAnasayfa » Test Kategori
Yazarlar » [ A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z ] «
Makaleler » [ A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z ] «
KÜTAHYALI YA DA KÜTAHYA\'DA YAŞAYAN ŞAİRLER

Cevdet Doğan Işık


Kütahya, 1930 doğumlu, askerlik görevini Topçu Yedek Subayı olarak ifa ettikten sonra     sırasıyla Ankara T.M. Ofisi Teftiş Heyetinde, Kütahya P.T.T Merkez Müdürlüğünde, Kütahya Belediye Reisliğinde, Kütahya Azot Sanayi T.A.Ş. de hizmet verdi. Son görevi olan Azot Sanayi Sivil Savunma Uzmanlığından 1984 yılında kendi isteğiyle emekli olduktan sonra ticaretle iştigal ederek 2007 yılında, 55 yıllık çalışma hayatını noktaladı.


Evli, 2 kız, bir erkek çocuğu var. Katıldığı 4 şiir yarışmasında derece alınca 2009 yılında “Bahara Hasret” isimli şiir kitabını yayınladı. Şiir ve hikâyeleri muhtelif dergi, gazete, antoloji ve internet sitelerinde yayınlanmaktadır.


Kütahya Lisesindeyken merhum Eflâtun Cem Güney (Masalcı Baba), Ankara Atatürk Lisesindeyken de merhum Nurullah Ataç gibi değerli öğretmenlerinin üzerindeki etkileri büyüktür. Halen Kütahya’da ikamet etmekte ve yazmaya da devam etmektedir.


 


Behçet Gültekin Ertan


Kütahya, 1942 doğumlu ve lise mezunu. Emekli, iki çocuk babasıdır. Ortaokul yıllarında tanıştığı şiirle ömrü oldukça yaşamayı düşünüyor.


Nedir yaşam dediğin Kimi nefsinin peşinde.


Kimi ekmeğin. Bir koşuşmacadır gidiyor, Kimi yaya, kimi doludizgin…


 


Şaban Şükrü Sarı


1943 yılında Kütahya’da doğdu. Sanat Okulu mezunu olup bir üre yurt dışında, daha sonra Kütahya Azot Fabrikasında çalışıp, buradan emekli oldu.


Üç erkek çocuk babasıdır. Şiirleri birçok yarışmada ödüllendirilmiştir. Halen basılı bir kitabı bulunmamasına rağmen, özellikle Kütahya şivesiyle yazıp söylediği şiirleri neredeyse herkes tarafından sevilip, bilinmektedir.


Çeşitli mahalli gazetelerde yazıları ve şiirleri yayımlanmış, yine mahalli TV’lerde programlar yapmıştır.


 


İsa Kahraman


1948 yılında Sinop- Boyabat\'ta doğdu. Bu günkü tabirle Ortaöğretim mezunudur. Küçük yaşta evdeki büyüklerinin okudukları şiirle tanıştı. İlk şiir denemesini ilkokulda YERLİ MALI HAFTASI için yazdı. Orman Teşkilatında \" Ormancı \" olarak çalıştı ve emekli oldu. Daha çok Kastamonu ve Kütahya\'da görev yaptığı için her iki vilayetimizin şiirinden, musikisinden etkilendi ve bağlama çalmaya başladı.


Üstat Abdürrahim Karakoç Hoca\'nın adını verdiği ve önsözünü yazdığı, onun ısrarı ile basılmış DÜŞ RENKLERİ adlı şiir kitabı vardır. Yıllardır Kütahya\'da yerel televizyonlarda Şiir ve müzik programları hazırlayıp sunmaktadır. Kitap okumayı, dernek çalışmalarını severek icra etmektedir.


 


Güler Yılmaz


1949 yılında Kastamonu’da doğdu.1972 de Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümünden mezun oldu. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.12 yıl yerel TV’lerde şiir programı yaptı. İki dönem Kütahya Şiir Sevenler Dernek Başkanlığı yaptı. İki çocuk annesidir. Uzun zamandır şiir yazıyorum. Bestelenmiş iki şiiri var.


 


Esat Anık


01.01.1954 Kütahya doğumlu. Kültür Bakanlığı Halk Şairidir. Mahlası Esadî.


Evli ve üç erkek çocuk babası.- olan şair A.Ü. İktisat Fakültesi mezunudur.


Kütahya Köy Hizmetleri İl Müdürlüğünde Sosyal Tesisler Amirliği, Şube Müdürlüğü ve Sivil Savunma Amirliği gibi görevlerden sonra 1999 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.


Uzun müddet Kütahya Şiir Sevenler Derneği, Yetiştirme Yurdu Çocuklarını Koruma ve Destekleme Derneği ile Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Okul Aile Birliği başkanlıklarını yürüttü.


2004 yılından başlayarak iki yıl kadar mahalli Kütahya TV de (Kültür-Sanat-Edebiyat içerikli) Gönül Penceresi isimli programı hazırlayıp sundu. Daha sonra 2 yıl kadar yine mahalli BTV (Birlik TV) de “Düşünce Kulübü” isimli programı hazırlayıp sundu. Yine mahalli Yeni Kütahya Gazetesi’nde beş yıl kadar günlük köşe yazıları yazdı. Şu anda “Kütahya Aktüel Gazetesi” nde köşe yazıları yazıyor.


İlk şiiri olan \"Tavuğum\", 11 yaşında bir büyüğünün teşvikiyle o zamanki \"Kütahya Postası\" isimli gazetede yayınlandı. Halen birçok antoloji dergi ve gazetede yayınlanmaya da devam ediyor. Türkiye çapında yapılan yarışmalarda dereceler aldı.


2008 yılında “MESEL” isimli ilk ve tek şiir kitabını çıkardı. 20 kadar şiiri çeşitli bestekârlar tarafından TSM formunda bestelendi.


 


 


 


 


 


Osman Karaarslan


25.02.1956 tarihinde Simav\'da doğdu. Sırasıyla Beyce İlköğretim Okulu\'nu, Simav Lisesi ortaokulunu, Balıkesir Ticaret Lisesini ve 1981 yılında da Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi\'ni bitirdi.       1980 yılından beri serbest muhasebeci ve mali müşavirlik yapıyor. Simav\'da faaliyet gösteren meslek mensuplarının yarısına yakının ustalığını yaptı. 25 yıl süre ile Simav\'da yayınlanan “Anadolu” adlı mahalli bir gazetede edebi, sosyal, siyasi ve mesleki konularda köşe yazıları yazdı. Otuz civarındaki dergi ve mahalli gazetede şiir ve makaleleri yayınlandı. 1998/2003 yılları arasında “Simav Anadolu Sanat ve Kültür Dergisi” adlı şiir ağırlıklı bir kültür edebiyat dergisi çıkardı. 1994 yılından bu yana, her yıl mayıs ayının 2. hafta sonu Türkiye\'nin her yerinden şair, sanatçı, besteci ve yazarın katıldığı, uluslararası nitelik kazanan “Simav Şairler Şöleni” ni düzenlemekteyim. 2010 yılı mayıs ayında 15. düzenlenmiştir.


Şiir dalında 30’a yakın ödülüm ve yüzü aşkın katılım belgem var. Şiir yarışmalarında jüri üyeliği ve başkanlığı yaptı. Türk Dünyası Sanatçılar Vakfı Üstün Hizmet Ödülüne ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 75. yılında Mehmetçik Vakfı Şükran Plaketi’ne layık görüldü.  Son olarak 8 Haziran 2008 tarihinde Amasya 4. Altın Elma TSM beste yarışmasında sözleri kendisine ait bir eser mansiyon ödülü aldı...


Birçok sivil toplum örgütü ve siyasi partide etkin görevlerde bulundu. 4 yıl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın halk temsilciliğini yürüttü. Evli İki çocuk babasıdır.


 


 


Asım Kısbet


08.09.1956 yılında Uşak Karahallı ilçesinde, yağlı dokuma tezgâhları arasında yaşama merhaba demek için gözlerini açtı.


Yaşamın ara sokaklarında ona biçilen ömrü, ökseye tutulmuşçasına törpülemek için hayatını kısa yoldan kazanıp, daralan imkânlara sahip ailesini bu zahmetten kurtarmak için sanat okuluna gidip inşaat teknisyeni olarak Simav Belediyesi’nde yaşamın ikinci etabına başladı.


2006 yılının Ağustos ayında emekli oldu.


“Simavlım”, “Hüzün Yağmurları”, “Güllere Sor” adlı üç şiir kitabı mevcuttur. Halen “ateşte açan çiçekler” in şiirin ilçesi Simav’ da ikamet etmektedir.


 


 


Kadir Güven


01.02.1968 yılında Kütahya’da doğdu.İlk orta ve Lise tahsilini Kütahya’da tamamladı. Şiire ilgisi ortaokul yıllarında Abdurrahim KARAKOÇ ve Necip Fazıl KISAKÜREK şiirlerini tanımasıyla başladı.


1993 yılında İl Sağlık Müdürlüğü’nde şoför olarak göreve başladı daha sonra devlet hastanesinde çalıştı. Halen Kütahya 112 acil sağlık hizmetleri biriminde görevine devam etmektedir.


Uzun süre ara verdikten sonra 2006 yılında tekrar şiir yazmaya başladı. 2007 yılında İlesam ve okumaca.com ortaklığında açılan şarkı sözü yarışmasında “Şarkılar Hüzzam Bugün” isimli eseri ile 1.lik, berlaca.net tarafından açılan şiir yarışmasında “Sen Benim Günahımsın” isimli şiiri ile 2.lik ödülü aldı. 2008 yılında İlk kitabı olan Şimdi Hicran Vaktidir okurlarıyla buluştu.


Bazı şiirleri çeşitli bestekârlar tarafından bestelenen şair evli ve 1 çocuk babasıdır…


 


 


Serdar Atabay


1977’de Kırşehir’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise tahsilini babasının işi dolayısı ile Zonguldak Ereğli’de tamamladı.


Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Maden Mühendisliği eğitimini tamamlayan yazar, meslek hayatına ilk olarak Kütahya’da başladı ve halen Kümaş (Kütahya Manyezit İşletmeleri A.Ş)’de Maden Mühendisi olarak çalışmaya devam etmektedir.


Türk Halk şiirinde âşıklık geleneğine bağlı olarak şiirler yazan yazarın şiirleri; Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Türk Halk Edebiyatı Anabilim Dalı Türk Folklor Araştırmaları alanında “Âşık Serdar Atabay’ın Hayatı-Sanatı ve Şiirleri” adı altında 2007 yılında ‘Lisans Tezi’ olarak incelenmiş ve akademik çevrelerin dikkatine sunulmuştur…


Ayrıca, Şairin çoğu şiirleri, çeşitli gazete, dergi ve birçok edebiyat sitelerinde yayımlanmıştır. Kültür amaçlı yapılan televizyon ve radyo programlarında kendi şiirlerini tanıtarak, Kırşehir kültürüne de katkıda bulunan yazarın “Keçi Kalesi’nin Bağrında Bir Türkmen Oymağı” adlı bir kitabı bulunmaktadır.


Bir Kırşehir(doğduğu yer) ve Kütahya (doyduğu yer) sevdalısı olan yazar; Kütahya ve Kırşehir yörelerine ait kültürel çalışmalarına devam etmekte olup, evli ve bir kız çocuğu babasıdır.


Serdar Akkoç


1980 Kütahya Altıntaş doğumlu. İlköğrenimini Balıkesir\'in çeşitli ilçelerinde,      lise ve yüksek öğrenimini Çanakkale\'de tamamladı. ÇOMÜ Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu.


Ticaretle uğraşıyor.


Şiir dendiğinde; Yüzyıllardır pınarlarından beslendiğimiz Türk Edebiyatı\'na olan hayranlığını fikren ve


zikren ona sahip çıkarak, köküne zarar vermeden ona yeni hücreler ekleme gayretiyle göstermeye çalışıyor.


Milli nazım birimimiz olan hece ile hiciv ağırlıklı olmak üzere, tasavvufi, lirik ve epik şiirleri mevcuttur.


Türk Edebiyatında daha önce denenmemiş YEDİBELA ve İÇİÇE gibi nazım birimi türlerini öneri olarak edebiyatımıza sunmuştur.


 


 


İsmail Sarıgene


 


1980 Kütahya doğumludur...


Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Büro Yönetimi Bölümü mezunudur. Çeşitli sektörlerde çalışan yazar halen Kütahya\'da özel bir enerji kurumda görev yapmaktadır.


Şiire olan yeteneğini, askerde iken yakınlarına mektup yazmakta zorlanan asker arkadaşlarına verdiği duygusal fikirlerle keşfeder. 2005 senesinde yazmaya başlasa da; yazar kendisini 2007 Mayıs ayından itibaren yazmaya başladığını addeder.


Yazarın şiirleri ve yazıları internet ortamında çeşitli edebiyat sitelerinde, çeşitli edebi forumlarda paylaşılmakta ve çeşitli dergilerde yayınlanmaktadır.


 

Hazırlayan: Esat ANIK ( İLESAM İL TEMSİLCİSİ)

Yazar
Esat ANIK

Çevrim Dışı (Offline)
Diğer
Bu Makale 3868 kişi tarafından okundu.
Makale Oylama
Sadece kayıtlı kullanıcılar Oylama yapabilirler. Lütfen üye girişi yapın ya da kayıt olun
Yazar Yorumu
Aynur Avcı

24.06.2012 18:07
SEVGİLİ ANIK...BU ALKIŞ YÜREKLERİ TANIMAKTAN GURUR DUYDUM...SAĞOLUNUZ EFENDİM...
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilirler. Lütfen üye girişi yapın ya da kayıt olun
 

Radyo Dinleyen Üyeler

Şu anda 901 konuk çevrimiçi

Bu Şiiri Paylaş

Facebookda Paylaş

Istatistikler

Toplam Üye:2286
Aktif Üyeler:2245
Son Üyemiz:PhilippaGonzalez
Son Ziyaretçi:MAHURBESTE

CEP TELEFONU İLE DİNLE

Üye GirişiRadyo Dinleistek defteri